Bezpłatna prenumerata czasopisma

Co zyskujesz prenumerując magazyn?

- czasopismo jest bezpłatne
- powiadomimy cię o wydaniu nowego numeru
- do prenumeratorów wysyłamy materiały specjalne

Tomasz Grabski: Jakie są plany rozwoju produktów firmy Axis Communications?


Agata Majkucińska: W Axis Communications najważniejsze jest słuchanie i reagowanie na potrzeby rynku, naszych klientów, partnerów. Od 1996 roku niezmiennie wyznaczamy trendy rynku sieciowych systemów wizyjnych. Co roku prezentujemy nowe technologie, w tym roku jest to np. WDR - Forensic Capture, czy też rozdzielczość 4K Ultra HD, wspomagające funkcjonalność naszych kamer sieciowych. Wizja rozwoju Axis Communications zakłada jednak nie tylko rozwój technologiczny i wprowadzanie na rynek nowych urządzeń, lecz także udostępnienie integratorom i użytkownikom końcowym szerokiej gamy aplikacji kompatybilnych z Axis. Zależy nam na tym, by użytkownicy końcowi mieli możliwość wyboru systemu, który będzie w sposób optymalny spełniał wymagania i oczekiwania w zakresie funkcjonalności. Otwartość Axis zapewnia nie tylko dostęp do naszych rozwiązań programowych, ale także do najszerszej na rynku bazy rozwiązań programowych opracowanych i oferowanych przez naszych partnerów. W tym celu stworzony został program dla partnerów programistycznych ADP (Application Development Partner) oraz ACAP (Axis Camera Application Platform). Ta otwarta platforma pozwala niezależnym twórcom oprogramowania zaproponować atrakcyjne rozwiązania oferujące dodatkową wartość różnym grupom klientów/partnerów. Dzięki ACAP wszyscy użytkownicy naszych kamer/wideoserwerów  mogą z łatwością rozszerzyć ich funkcjonalność, w celu maksymalnego ich dostosowania do swoich potrzeb.  

Tomasz Grabski: W jakich krajach firma Axis produkuje swoje urządzenia? Czy produkcja obywa się również w Polsce?


Agata Majkucińska: Produkcja naszych urządzeń odbywa się we współpracy z firmami wysoce wyspecjalizowanymi w dziedzinie elektroniki. Aby zapewnić ciągły i elastyczny proces produkcyjny, Axis korzysta z usług wybranych, zakontraktowanych fabryk na całym świecie. Produkcja odbywa się zgodnie z opracowaną przez specjalistów Axis dokumentacją i podlega systemowi kontroli jakości na każdym etapie. Zanim nowe urządzenie ujrzy światło dzienne, przechodzi w laboratoriach Axis liczne testy. Dużą wagę przywiązujemy do ekspertyz swoich urządzeń, publikujemy rezultaty testów oraz udostępniamy wiedzę o produktach tak, aby użytkownik wiedział, jak działa dane urządzenie. Końcowy montaż odbywa się w naszych centrach w Szwecji, na Węgrzech oraz Tajlandii, skąd produkty dostarczane są do klientów na całym świecie.


Tomasz Grabski: Jak określi Pani kondycję sektora kamer IP w Polsce? Czy Polscy klienci wolą inwestować w IP czy też analog?


Agata Majkucińska: Na rynku polskim obserwujemy wśród użytkowników rozwiązań wizyjnych coraz większą świadomość korzyści, jakie niesie za sobą wprowadzenie systemu cyfrowego lub jego integracja z istniejącym już systemem analogowym. Dlatego też staramy się być jak największym wsparciem dla naszych partnerów – dystrybutorów i instalatorów, kierując do nich szeroką ofertę edukacyjną w postaci szkoleń i seminariów. Możliwa do osiągnięcia w systemach IP rozdzielczość obrazu, wprowadzenie inteligentnych funkcji do kamer, łatwość rozbudowy i integracji sieciowych systemów wizyjnych oraz jego prosta obsługa, dzięki dedykowanym aplikacjom Axis -oprogramowaniu Axis Camera Station i Axis Camera Companion- decydują o coraz większej popularności systemów cyfrowych. Potwierdzeniem rosnącego zainteresowania naszymi rozwiązaniami w Polsce jest decyzja o rozwoju firmy w naszym kraju. Wydzielono region Polska i Kraje Bałtyckie, a we wrześniu tego roku otworzyliśmy biuro w Warszawie. Nasz zespół powiększył się o koordynatora do spraw Marketingu i Komunikacji oraz Sales Managera. Prognozy na najbliższe lata są zatem bardzo optymistyczne.


Tomasz Grabski: Jakie nowości technologiczne zastosowane w kamerach IP pojawią się w najbliższym czasie? Oczywiście nie jest tajemnicą, iż to właśnie Axis bardzo często wydaje tego rodzaju nowości.


Agata Majkucińska: W naszych najnowszych urządzeniach, jak choćby wprowadzanej w najbliższym czasie kamerze AXIS Q1615/-E, zastosowana została technologia (WDR) – Forensic Capture. To najbardziej zaawansowana technologia przetwarzania obrazu stworzona przez Axis. Dzięki obniżeniu poziomu szumu i poprawie parametrów obrazu, możliwe jest optymalne odwzorowanie nawet najdrobniejszych szczegółów obserwowanej sceny. Otrzymany w ten sposób materiał wizyjny znakomicie nadaje się do celów analitycznych i wykorzystany może być na potrzeby dochodzeń. W najnowszych urządzeniach poprawiliśmy również w znacznym stopniu funkcję elektronicznej stabilizacji obrazu, co zdecydowanie podniosło jakość otrzymywanych materiałów, nawet w trudnych warunkach. Ponieważ, tak jak Pan wspomniał, Axis potrafi zaskakiwać nowościami, nie mogło zabraknąć w naszej ofercie urządzeń z rozdzielczością – 4K Ultra HD. Zastosowaliśmy ją w jednej z naszych kamer stałopozycyjnych P1428-E. Dzięki czterokrotnie większej od standardowej HDTV rozdzielczości 8,3 MP przy 30 klatkach na sekundę, otrzymaliśmy wyjątkowo wyrazisty i szczegółowy, maksymalnie zbliżony do rzeczywistości obraz.  


Tomasz Grabski: Jaki rodzaj klientów jest najbardziej pożądany przez firmę Axis w Polsce? Mam tutaj na myśli instytucje państwowe, firmy czy też może klienci indywidualni?


Agata Majkucińska: Tak jak na całym świecie, również w Polsce obserwować możemy rosnącą potrzebę poczucia bezpieczeństwa we wszystkich dziedzinach naszego życia, czy to prywatnego, czy biznesowego.  Dlatego też coraz więcej sektorów branżowych dostrzega korzyści płynące z posiadania niezawodnego, zintegrowanego, sieciowego systemu nadzoru wizyjnego. Zainteresowanie naszymi rozwiązaniami obserwujemy także wśród właścicieli małych firm i przedsiębiorstw. Kamery sieciowe Axis instalowane są w małych butikach, sklepach czy restauracjach, a także w hotelach i większych przedsiębiorstwach. Przystępniejsza cena oraz lepsza dostępność oferowanych rozwiązań powoduje wzrost zainteresowania także wśród odbiorców prywatnych, ośrodków edukacyjnych, punktów opieki zdrowotnej. Coraz więcej inwestuje się także w bezpieczeństwo mieszkańców i mienia, a cyfrowe rozwiązania nadzoru wizyjnego często znajdują się w kręgu zainteresowań samorządów. Miejsca użyteczności publicznej, centa handlowe, transport, w tym lotniska czy dworce kolejowe to również odbiorcy naszych produktów, których różnorodność, wysoka jakość oraz kompleksowość spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.  


Tomasz Grabski: Czy zauważalny jest trend wymiany starych kamer analogowych na IP?


Agata Majkucińska: Oczywiście. Użytkownicy, którzy dotąd korzystali z analogowych systemów, a mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem urządzeń sieciowych i całego systemu cyfrowego dostrzegają wiele jego zalet. Wpływ na to ma nie tylko doskonała jakość i innowacyjność oferowanych przez nas rozwiązań, lecz także ich kompleksowość. Dostarczamy bowiem nie tylko sam produkt, ale za pośrednictwem starannie przygotowanego do działań rynkowych kanału partnerskiego, także wszystkie potrzebne elementy wspierające jego optymalną funkcjonalność i dostosowujące go do potrzeb użytkownika – oprogramowanie storage, infrastrukturę sieciową. Axis zapewnia cykl szkoleń, dzięki którym instalatorzy i integratorzy systemów wiedzą, jak w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje sieciowy system nadzoru wizyjnego. Nie bez znaczenia jest także coraz powszechniejsza informatyzacja i dostęp do szerokopasmowego internetu.

Tomasz Grabski: Jaką rolę w Axis Communications pełnił będzie najnowszy pracownik Pan Jakub Kozak?


Agata Majkucińska: Jakub Kozak dołączył do zespołu Axis na początku września tego roku i objął stanowisko Sales Managera na Polskę i kraje bałtyckie. Jest on więc kluczową osobą dla naszej organizacji. Odpowiedzialny jest za koordynację działań w regionie, sprzedaż oraz wsparcie dystrybutorów i partnerów handlowych a także całego zespołu.


Tomasz Grabski: Jakie jest dotychczasowe doświadczenie Pana Jakuba na arenie zabezpieczeń technicznych?


Agata Majkucińska: Jakub Kozak od kilkunastu lat jest ściśle związany z branżą zabezpieczeń i technologii wykorzystywanych w obszarze bezpieczeństwa. W ostatnim czasie był odpowiedzialny za rozwój w Polsce firmy Nedap sprawując funkcję Country Managera. Jestem pewna, że doświadczenie Jakuba, jego cenna znajomość rynku, a także energetyczna osobowość wniosą wiele do funkcjonowania naszej organizacji.