Nowoczesny system monitoringu IP – czym się wyróżnia?

Redakcja

31 maja, 2024

Zastanawiasz się, jak zadbać o swoich bliskich? Zdecyduj się na montaż monitoringu IP, który skutecznie odstrasza potencjalnych złodziei. Ponadto pozwala on szybko zareagować w sytuacjach zagrożenia. Kamery IP oferują znacznie większą rozdzielczość niż urządzenia analogowe, tym samym pomagają ustalić przebieg zdarzenia. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w monitoring!

Zestaw monitoringu IP – najważniejsze zalety

System monitoringu zazwyczaj montuje się w sklepach, magazynach, biurach, zakładach produkcyjnych i budynkach użyteczności, ale coraz częściej stosuje go w mieszkaniach i domach. Nowoczesne urządzenia umożliwiają podgląd obrazu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy w każdej chwili sprawdzić, co dzieje się pod naszą nieobecność. Wystarczy, że pobierzemy aplikację na urządzenie mobilne. Oprócz tego potrzebujemy dostępu do Internetu. Nowoczesne zestawy monitoringu są wyposażone w zaawansowane technologie, które minimalizują opóźnienia w transmisji danych. Dzięki temu możemy błyskawicznie zareagować w przypadku zagrożenia. Systemy monitoringu IP warto zintegrować z kontrolą dostępu lub zestawem alarmowym. W ten sposób kompleksowo zabezpieczymy budynek. Producenci umożliwiają zarządzanie systemem za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji.

Kamery IP – dlaczego warto je zamontować?

Kamera IP stanowi jeden z podstawowych elementów systemu monitoringu. Urządzenie nie wymaga zastosowania dodatkowych kabli zasilających, co ułatwia instalację i rozbudowę monitoringu IP. Można je zintegrować z istniejącą siecią Ethernet. Kamery oferują wysoką jakość obrazu, co pozwala zidentyfikować sprawcę lub odczytać numery tablicy rejestracyjnej. Niektóre modele mają wbudowany głośnik i mikrofon, które pozwalają na dwukierunkową komunikację głosową. Warto również sprawdzić, czy wybrane urządzenie posiada slot na kartę microSD. Dzięki temu sprzęt cały czas nagrywa, nawet podczas przerwy w dostawie prądu, czy awarii dysku twardego lub rejestratora. Profesjonalne kamery IP zostały wyposażone w funkcję motozoom, która pozwala na wygodne sterowanie kątem widzenia i zbliżenia. Coraz więcej urządzeń posiada także czujnik ruchu, które automatycznie włącza nagrywanie, gdy wykryje nieproszonego gościa. Większość kamer odróżnia ludzi i pojazdy od zwierząt, liści, czy innych nieistotnych obiektów. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko fałszywych alarmów. Jeśli chcemy zamontować kamerę na zewnątrz, zwróćmy uwagę, czy ma ona wbudowany promiennik podczerwieni (IR). Dzięki temu zyskujemy pewność, że urządzenie zapewnia wyraźny obraz, nawet w całkowitych ciemnościach. Oprócz tego sprawdźmy, czy posiada ona stopień ochrony IP67. Taki model jest odporny na pył, wilgoć, wysokie i niskie temperatury. Niezależnie od tego, gdzie chcemy zamontować kamery IP, zwróćmy uwagę na prędkość zapisu obrazu (FPS). Im większa liczba klatek na sekundę, tym płynniejsze nagranie.

Rejestrator – niezbędny element systemu monitoringu

Rejestratory różnią się funkcjonalnością i ceną, dlatego bez trudu dopasujemy je do swoich potrzeb. Sprzęt przyda się nam nawet wtedy, gdy chcemy zamontować jedną lub dwie kamery. Urządzenie zarządza całym systemem monitoringu IP, dlatego sprawdzi się podczas jego rozbudowy. Rejestrator odbiera sygnały audio i video z kamer, następnie kompresuje pliki i zapisuje je na dysku. Najnowsze modele umożliwiają przechowywanie nagrań w chmurze, co ułatwia ich przeglądanie. Aby urządzenie spełniło swoje zadanie, należy go dobrać do wielkości monitorowanego obszaru, budżetu i indywidualnych potrzeb. Dużą popularnością cieszą się modele hybrydowe, które łączą w sobie zalety rejestratorów analogowych i IP. Sprzęt pozwala na uzyskanie wysokiej jakości nagrania, jednocześnie umożliwia zdalny podgląd na żywo. Zanim wybierzemy rejestrator, sprawdźmy, czy obsługuje on standard ONVIF. Dzięki temu urządzenie jest kompatybilne z kamerami innych marek, pod warunkiem, że obsługują one wspomniany standard. Szukasz nowoczesnego systemu monitoringu? W takim razie koniecznie sprawdź ofertę sklepu EC System. Specjaliści dobiorą odpowiedni zestaw do Twoich potrzeb.

Artykuł sponsorowany.

Polecane: